Ben Kimim?

Merhaba, ben Doğukan, 19 Haziran 1998'de Üsküdar'da dünyaya geldim. Bir garson babanın ve bir ev hanımı annenin ilk çocuğuyum. Eğitim hayatıma 6 yaşında başladım. Henüz ortaokul çağıma gelmeden bilgisayara olan hayranlık ve merakım bir şekilde ekonomik zorluklar arasında aileme bilgisayar aldırmaya kadar gitti. İlk olarak bilgisayara format atmayı öğrenmek için internet kafeye gidip sayfalarca nasıl atılacağını anlatan doküman çıktılarını alarak eve gelmem sonucunda aynı gün içerisinde bilgisayar üç kez format attığımı hatırlıyorum.

Bu şekilde bilişim serüvenime başlamış oldum. Zamanla oynadığımız çevrimiçi oyunlarda edindiğim arkadaşlarım ile oyunlara mod yazmak gibi bir hobi edindim. Elbette hiç programlama dili bilmeyen bir insanın mod yazmaya başlaması çok kolay bir durum olmadığı için birçok kişiden bu konuda yardım aldım. Daha sonrasında kendimizi internette duyurma gereği duyarak bir web sitenin nasıl yapılabileceğini araştırmaya başladım. Zamanında bu işlere ayırabilecek bütçem olmadığı için bu işlerin nasıl ücretsiz yapılabileceğini öğrenmeye çalıştım ve öncelikle web tasarım üzerine yoğunlaşarak bu konuda iyi bir deneyim elde etmeye çalıştım. İlerleyen zamanlarda bu ücretsiz web sitesi oluşturma işlemlerini bloglarımda anlatacağım.

Zamanla birçok web sitesini tasarımsal olarak birebir kopyalayabilecek duruma geldim. Sonraki aşamaya geçmenin zamanı geldiğini düşündüğümde ortaokulun sonlarındaydım ve Php dilini öğrenmeye karar vermiştim. Okulumuzun bilgisayar hocasının ise bu konuda hiçbir bilgisi olmadığı için mecburi olarak türkçe kaynaklara bakıyor, aldığım hataların türkçe çözümleri olmadığında Google Translate yardımıyla anlamaya çalışıyordum. Tabi gerek ortaokulun bitiş zamanlarına denk gelmesi, gerek lise sınavlarının stresiyle Php'yi tam manasıyla öğrenemedim ama MySQL veri tabanı teknolojisine hakim olmaya başlamıştım. Lisede ailem ve çevremdeki insanların karşı çıkmasına rağmen bir meslek lisesine giderek, Web Yazılımı ve Tasarımı bölümünü okudum, bölümümden yüksek başarıyla mezun oldum. Mezun olduğumda C# yazılım diline ve MySQL, MsSQL veri tabanı teknolojilerine fazlasıyla hakim olmuş, freelance olarak işler yapmaktaydım. Üniversiteye geçiş zamanı geldiğinde Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünü tercih ederek üniversite hayatıma başlamış oldum. Daha ilk senemde gösterdiğim başarılar sebebiyle hocalarım tarafından üst yönetime tavsiye edilerek üniversite bünyesinde çalışmaya başladım. Bu üniversitede öğrendiğim C++ yazılım dili ve daha önceden bildiğim C# yazılım dilini daha sağlam bir zemine koyarak devam ettim. Bu üniversiteden bölüm birinciliği ile mezun oldum. Hala Maltepe Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışmaktayım. Zaman zaman proje bazlı olarak Bilgi İşlem Daire Başkanlığına destek vermekteyim. 

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.