Engelli Dostlarımız İçin Engelsiziz başlıklı içeriğin resmi

Engelli Dostlarımız İçin Engelsiziz

18 EYLÜL 2019 TARİHİNDE YAYIN HAYATINA BAŞLAYAN SİTEMİZ ENGELLİ DOSTLARIMIZ İÇİN ENGELSİZ HALE GETİRİLDİ.

Sevgili arkadaşlar merhaba, yayın hayatımızın ikinci gününde beni fazlasıyla mutlu eden bir durum ile ilgili bilgilendirme yapmak istedim. Bu web sitesinin hazırlamaya başladığım ilk andan itibaren hep amacımın farklılık yaratmak olması gerektiğini kendime söyleyip durdum ve hazırlık aşamasında da buna dikkat ederek ilerlemeye çalıştım. Zaman geçtikçe özelliklerimizi birer birer tanıtacağım. Bugün ki tanıtacağım özelliklerden biri ise sitemizi engelsiz erişim ile ilgili. Elbette engelsiz erişim özelliğinin tam olarak ne olduğunu anlatacağım ancak öncelikle engelli dostlarımızı biraz tanıyalım.

ENGELLİ DOSTLARDAN KASTIMIZ KİMLER?

Burada engelli dostlarımızdan kastımız görme engelli dostlarımızdır. Bu yazımda 2016 yılında Anadolu Ajansı'ndan Yeşim Sert KARAASLAN'ın haberinden elde ettiğim bilgiyi sizinle paylaşacağım. Dilerseniz haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Yapılan haberde Türkiye'de her bin kişiden 3'ünün görme engelli olduğu ve toplamda 220 bin kişinin görme engelli olduğu yer almakta. Aradan geçen üç yılın ardından bu sayının daha da artmış olabileceğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Görme engelli dostlarımızın gündelik hayatta yaşadığı zorluklardan birkaçını listelemek gerekirse:

  • Kaldırımlarda bulunan sarı şeritler birer motif değil, görme engelli dostlarımız için kılavuz görmesi amacıyla planlanmış ve yapılmış önemli işaretlerdir. Bu alanlara park edilen araçlar görme engelli dostlarımızın hayatlarını zorlaştırmaktadır. Karanlık bir evde yürümeye katlanamayan bizler, dünyaları karanlık olan dostlarımızın durumlarını düşünmeden hareket ediyor ve onları istemedikleri bir duruma sokabiliyoruz.
  • Toplu taşımalarda tüm engelli dostlarımız için ayrılmış alanların işgal edilmiş olması yine bu dostlarımız için çok üzücü bir durumdur. Bu alanlar engelli dostlarımızın kolaylıkla ulaşabileceği yerlere yapılır ki, toplu taşımayı kullanmakta zorluk çekmesinler. Ama bizler ısrarla umursamadan bu davranışı göstermeye devam ediyoruz.
  • Yetersiz trafik ışığı süreleri ve küçük şehirlerde sesli trafik ışıklarının bulunmaması: Yine tüm engelli dostlarımızı etkileyen trafik ışığı sürelerinin çok kısa olması onların geçişlerini zorlaştırmaktadır. Sesli trafik ışıkları ise görme engelli dostlarımız için çok önemlidir. Zira engellerinden dolayı ışığın durumunu bilemeyecek ve geçiş işlemlerini yapamayacaklardır.

Bunlar engelli dostlarımızın günlük hayatta yaşadığı problemlerden sadece birkaç tanesi. Çevrede gördükleri psikolojik baskılardan bahsetmek dahi istemiyorum. Görme engelli dostlarımızın teknoloji ile ilgili problemlerine gelirsek şunu belirtmek istiyorum ki, onlarda insanlar, bizim gibiler. Bizden tek farkları engeli olmaları ve o engele biz de sahip olabilirdik. Ancak bu gerçeği unutup tüm dünyamızı engelsiz insanlar için geliştiriyoruz. Teknolojik sorunlardan bahsetmek gerekirse:

  • Web siteleri görme engellilere uygun bir şekilde tasarlanmıyor,
  • Windows'un hazırladığı Ekran Okuyucusu dışında hayatlarını kolaylaştırabilecek bir teknoloji bulunmuyor,
  • Büyük firmaların oyuncular için dahi ayrıca ürettiği klavyeler bulunurken, görme engelliler için kabartmalı tuşlarla hazırlanmış klavyeler bulunmuyor.

Bunlar da teknolojik sorunlardan sadece bazıları. Unutmamalıyız ki biz engelsiz insanların kullanırken saatlerini harcadığı bu teknolojileri onların da kullanmaya hakları var.

PEKİ BİZ BU DURUM İÇİN NE YAPTIK?

Bizim yaptığımız şeye gelince, çok büyük bir şey yapmadık ancak biz elimizden geleni değerlendirdik ve yapabildiğimizin en iyisini yaptık. 18 Eylül'de yayına başlayan web sitemizin 19 Eylül itibariyle tüm alanları görme engelliler için tekrar elden geçirildi. Sitemizdeki her alan için bir tanımlama oluşturup bunları seslendiren bir yazılım kullandık. Örneği bir içeriğin üzerine gelindiğinde bu içeriğin başlığını okuyabiliyor, yazarını ve yayınlanma tarihini seslendirebiliyor. İçeriğin içine girdiğinizde içeriği seslendiriyor. Yine bir başka örnek, üyelerimiz için hazır oluşturduğumuz profil resimlerinin herbirinin üzerine gelindiğinde betimleyici olması amacıyla resimlerin açıklamaları bulunuyor. Örneğin "Kırmızı renge sahip askılı tişörtlü saçları uzun ve örgülü, kırmızı tokaya sahip kız çocuğu resmi" gibi. Evet mükemmel bir iş ortaya koyduğumuzu savunmuyorum ancak biz bu sistemi geliştirmeye, engelli dostlarımız için yeni işler geliştirmeye devam edeceğiz.

UNUTMAYIN, HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ!

 

0 Yorum

    Burada hiç yorum yok!

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yapın veya Kayıt Olun.