Google Cloud'da Linux Web Hosting Sunucusu Nasıl Kurulur? (Video İçerik) başlıklı içeriğin resmi

Google Cloud'da Linux Web Hosting Sunucusu Nasıl Kurulur? (Video İçerik)

BU YAZINIMDA GOOGLE CLOUD'DAN NASIL LINUX İŞLETİM SİSTEMİNE SAHİP BİR WEB HOSTING SUNUCUSU KURABİLECEĞİNİZDEN BAHSEDECEĞİM.

Merhaba, bu yazınımda sizlere Linux işletim sisteminden, web hostingten ve Google Cloud'dan nasıl linux işletim sistemine sahip bir web hosting sunucusu kurabileceğinizden bahsediyorum.

LINUX İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR?

Linux işletim sistemi isteyen tüm bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarına büyük bir kolaylıkla kurabileceği bir işletim sistemidir. Üstelik belirtmekte fayda var, Windows gibi bir işletim sistemini verdiğiniz yüzlerce lirayı başka yerlerde kullanmanıza olanak sağlıyor çünkü Linux işletim sistemi tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmakta. Ayrıca biraz çılgınlık peşinde birisiyseniz kendi linux dağıtımınızı da(Ubuntu, Pardus vb.) oluşturmanız bu işletim sistemiyle mümkün. Diğer ve önemli bir yararından bahsetmek gerekirse linux işletim sistemi, windows işletim sistemine nazaran donanımı daha performanslı kullanabilmektedir.

WEB HOSTING NEDİR?

Örnek üzerinden ilerlemek gerekirse, varsayalım ki bir web sitesi açmak istiyorsunuz. Bu web sitesini açabilmek için öncelikle birkaç adımı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Nedir bunlar? Birincisi alan adı atın almak, ikincisi ise bir hosting hizmeti satın almaktır. Peki ne işe yarar bu hosting hizmeti? Hosting, web sitenizin dosyalarını, kullanıcı verileri gibi çeşitli verilerin tutulduğu veritabanlarını, alan adınıza özel olarak açılabilen e-postalarınızı(örn: bilgi@dogukansimsek.com.tr) ve daha birçok şeyi içeriğinde barındıran hizmettir.

LINUX İŞLETİM SİSTEMİNE SAHİP BİR WEB HOSTİNG SUNUCUSU NASIL KURULUR?

YouTube hesabımda bugün yayınlamış olduğum yeni videomda sizlere  birlikte Google Cloud hizmetini kullanarak cPanel'e sahip bir linux web hosting hizmetini nasıl kurabileceğinizi anlattım. Videoda kullandığım kodları aşağıda bulabilirsiniz.

sudo su root
yum -y install perl
hostname cpanel.alanadiniz.com
systemctl stop NetworkManager
systemctl disable NetworkManager
curl -o latest https://securedownloads.cpanel.net/latest
sh latest

IP ARALIĞI

0.0.0.0/0

PORT NUMARALARI

TCP: 1-65535
UDP: 1-65535

 

0 Yorum

    Burada hiç yorum yok!

YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yapın veya Kayıt Olun.